Sherlock hlasový popisovač

   Značkovač s názvem Scherlock pracuje na principu RFID(Radio Frequency Identification, systém bezkontaktní identifikace).
Je to v podstatě digitální záznamník, který jednotlivé záznamy přiděluje k čipům, které si můžeme přilepit na předměty, které chceme označit audio popisem. Například na CD si nalepíme štítek s čipem a po přiložení Schelrlocka si k tomuto namluvíme název CD, autora a pak po přiblížení k takto označenému CD nám přístroj po stisku příslušného tlačítka hlasem oznámí vše co jsme si k tomuto CD nahráli.
Hlasové nahrávání se uskutečňuje pomocí technologie RFID. Celková kapacita je 32 MB, což představuje 2000 popisů v relativně nízké kvalitě záznamu. v délce asi 2,5 hodin.
Etiketami lze polepit téměř vše, počínaje léky a konče CD. Informace k jedné etiketě může být až 2 minuty.
V balení je asi poloviční pásek etiket oproti dodávce v Tyflopomůckách, kde je 50 kusů etiket a 35 kusů umělohmotných plastových čipů, které jsou vodě odolné. V sadě pro půjčovny 10 kusů.
Jednotlivé čipové etikety lze dokupovat, nejsou však kompatibilní s běžně dostupnými.

Popis přístroje:
Sherlock je ve stejné krabičce jako Colorino. Na vrchní straně pod nepatrně vypouklým krytem reproduktoru, jsou dvě hmatná kulatá tlačítka. První tlačítko blíže k reproduktoru slouží pro čtení záznamů. Pokud je čip mimo dosah, ozvou se pípání, pokud je čip v dostupné vzdálenosti,ale není kněmu přiřazena žádná nahrávka, ozve se žádná informace.
Druhé tlačítko blíže k výlisku pro zavěšení, je určeno k nahrávání. Po jeho stisku se ohlásí počet volných kódů a minut. Pokud je v dostupné vzdálenosti čip, po dobu držení tohoto tlačítka můžeme nahrávat.
Snímač je umístěn v čelní části přístroje, v návodu je uvedeno u reproduktoru. Na pravé boční části je konektor pro sluchátka a níže konektor pro přehrání firmware.
Na spodní straně je kryt pro baterie, který se dá lehce odklopit uvolněním západky u prolisu pro zavěšení. Baterie vpravo je plusem (výstupkem) dolů, tedy blíže k prolisu na zavěšení. Druhá baterie je plusem nahoru (blíže k reproduktoru). Uvolnění baterií je praktické, stačí stisknout plíšek u mínus pólu a baterie snadno vypadne.
Vložení baterií se ihned indikuje. Hlasitost lze nastavit současným stiskem obou tlačítek. Jde to ve třech stupních stále dokola.
Další obsluha je natolik jednoduchá, že si stačí přečíst návod txt.
Již nahrané etikety není nutné současným stiskem obou tlačítek mazat, automaticky se záznam přepíše novou nahrávkou.
Někdy se ozve chybová hláška.
Leda snad když chceme vymazat všechny záznami viz návod.
Asi po 5 sekundách nečinosti se Sherlock automaticky vypne.

   Rozměry: (nepravidelné)
110 krát 39-50 krát 21 -25 milimetru
Váha s bateriemi 90g.
Napájen je dvěma 1,5 V AAA Micro bateriemi.
Dodáván je v látkové taštičce na zip, kde jsou i plastové a papírové čipy.
Maximální vzdálenost pro čtení u vypůjčeného vzorku byla stěží milimetr. (obvyklá je 4 centimetry)
Výhody: velmi jednoduchá obsluha.
Nevýhody: Nenabízí nic navíc, nízká kvalita záznamu, nutno velmi hlasitě nahrávat, aby se překřičely zvukové signály, počítačově přeložený manuál, občas zatuhá - nutno uvolnit baterii, vysoká cena.

Závěr: V době kdy jsou na trhu mnohem praktičtější i levnější čtečky, jako třeba Smile, je výběr této pomůcky s nízkou užitnou hodnotou a vysokou cenou těžko pochopitelný.
Za cenu 27 krát X tisíc se mohlo nakoupit mnoho užitečnějších věcí.

Dnes si Sherlock jen trošku informovaný člověk nekoupí a označovat si něco krátkodobě se zapújčenou pomůckou nemá význam.

Za 8600,- kč stále ještě možno koupit v Tyflopomůckách.

Srovnání nejznámějších čteček - hlasových popisovačů.

Čtečky hlasové popisovače.
Zpět na úvodní stránku.